Jak na posílení imunity nejen výživou?

16. 10. 2021

Sychravé počasí s sebou nese také zvýšený výskyt chřipek a jiných virových onemocnění. Lidé často hledají speciální potraviny a vitamíny na podporu imunity, které je mají před nemocí chránit.

Mezi nejpopulárnější určitě patří vitamín C, pomeranče, kuřecí vývar nebo čaj s medem.

Náš imunitní systém je ale komplexní a neexistuje jedna potravina, která by ho nakopla. Přesto, že je strava jedním z klíčových faktorů, není zdaleka jediným.

Jak se tedy správně starat o naši imunitu? A mají některé suplementy význam? Na to se podíváme v článku.

Co je to imunita?

Během našeho života jsme dennodenně v kontaktu s potenciálně nebezpečnými viry či bakteriemi všech druhů. Náš imunitní systém funguje jako síť různých vláken a vrstev. A každá část imunity má svou funkci. Cílem je v první řadě zabránit cizorodému mikrobu prostup do těla.

Tuto funkci plní především kůže a sliznice. Pokud je ale sliznice nebo kůže z nějakého důvodu poškozená, mikroby mohou prostupovat do krevního řečiště a může dojít k jejich množení a až ke vzniku infekce.

Z toho důvodu jsou zde další vrstvy imunitního systému, které mají za úkol tyto “zlé” bakterie či viry vyhledávat a ničit.

Imunitní systém je nesmírně komplexní a neexistuje žádná zázračná potravina ani doplněk stravy, který by nám zaručil 100% imunitu. Péče o imunitu musí být dlouhodobá a je nezbytné se zaměřit na eliminaci podnětů, které imunitu oslabují a naopak zařadit co nejvíce věcí, které imunitu posilují.

Snížená imunita – příčiny

 • Věk: Věk je faktor, který nijak neovlivníme. Ale bohužel s vyšším věkem dochází k horší funkci orgánů zodpovědných za správnou funkci imunitního systému. Jedná se například o brzlík nebo kostní dřeň. Problémem je také u většiny seniorů nekvalitní výživa, která rizika vzniku infekce prohlubuje.
 • Enviromentální toxiny: V prostředí se vyskytuje řada nežádoucích látek. Lidé do sebe tyto látky často dostávají sami a dobrovolně. Jedná se především o kouření a nadměrnou konzumaci alkoholu. Obě tyto činnosti oslabují funkci imunity.
 • Nadměrná hmotnost/obezita: Obezita je spojena s chronickým zánětem, který v těle probíhá. Tuková tkáň produkuje látky, které mohou následně snižovat funkci imunitního systému.
 • Nekvalitní strava: Špatná a nevyvážená strava může škodit imunitnímu systému z více stran. 

  1. to může být malnutrice – tedy stav, kdy tělu chybí nějaká živina nebo živiny. Může to být energie, bílkoviny, některé vitamíny či minerální látky.
  Tělo následně nemá energii ani potřebné nástroje na boj s infekcí.
  2. Nadměrný příjem nekvalitních potravin. Především se jedná o vysoce průmyslově zpracované potraviny a polotovary či fastfoody. Taková dieta následně může vést k obezitě a opět snížit obranyschopnost.

 • Chronický stres: Dnes je ve stresu téměř každý. Ať už je to v práci nebo doma. Bohužel i když se to snáze řekne než provede, eliminace stresu je zásadní pro náš zdravý imunitní systém.
 • Dostatek kvalitního spánku: Spánek je stále hrozně podceňovaná komodita. Dopřát si dostatek spánku není lenost, je to nezbytná součást zdravého životního stylu. Proto se nebojte si ho dopřát dostatek.

Existuje dieta pro podporu imunitní funkce?

Vyvážená strava s dostatečným zastoupením všech důležitých živin a vitamínů či minerálních látek je naprosto nezbytná pro správnou funkci všech buněk. I těch imunitních.

Není zde však jasný návod, ani neexistuje konkrétní potravina nebo potraviny, které imunitu “naboostují”.

Hlavní je dbát na to, aby bylo ve stravě obsaženo vše, co imunita ke své funkci potřebuje. Jedná se především o vitamín C, vitamín D, zinek, selen, železo a bílkoviny. Tyto látky se nachází v řadě rostlinných i živočišných surovinách.

Jídelníček, který bude postaven na základech polotovarů, s minimálním zařazením ovoce či zeleniny a kvalitních bílkovin naší imunitě určitě neprospěje.

Jak posílit imunitu?

 • Jídelníček: Dbejte na vyváženou stravu s obsahem všech důležitých živin. Strava by měla obsahovat bohaté zastoupení všech druhů ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin, libového masa, luštěnin. Nezbytný je také dostatečný pitný režim.
 • Doplňky: Pokud není dosáhnutí optimální stravy možné, lze zvážit zařazení vitamínových doplňků stravy. 
 • Nekouřit. 
 • Alkohol pít střídmě. 
 • Sport: Pravidelný pohyb by měl být součástí každého dne. Nemusíte nutně chodit běhat či trápit se do fitka. I procházky se počítají. 
 • Spánek: Spánek je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Je důležitý pro obranyschopnost ale i pro hubnutí. Více si můžete přečíst zde: Co dělat, když nemůžu spát: 10 tipů pro kvalitní spánek
 • Omezit stres: Nadměrné a dlouhodobé vystavení se stresu zvyšuje riziko vzniku virózy či jiného onemocnění. Zkuste si najít aktivitu, která vás bude bavit a dovolí si hlavě odpočinout.
 • Umývejte si ruce: Kdykoli se vrátíte z venku. Kdykoli si jdete vařit jídlo nebo jíst. Po použití toalety, po zakašlání. Myjte si ruce. Pomůže to.

Vitamíny pro podporu imunity

Jak už bylo zmíněno mnohokrát. Není žádný zázračný doplněk stravy, který by nastartoval imunitu. Pokud ale nemám vyváženou stravu, mohu tělu alespoň trošku pomoci suplementy.

Vitamín C

Vitamín C je všude propagován jako první volba při prevenci i léčbě nachlazení či chřipky.

Dává to smysl. Vitamín C se v těle podílí na tvorbě imunitních buněk a podporuje jejich správnou funkci.

Vitamín C opravdu může pomoct, ale začít ho brát až je nám zle, je pozdě.

 • Lidé, kteří suplementují vitamín C pravidelně mohou očekávat kratší průběh nachlazení. Tento efekt je silnější u dětí. Navíc také dochází k lehčímu průběhu onemocnění. 
 • Vyšší efekt vitamínu C je vidět u sportovců. Atleti, kteří berou vitamín C mají až o polovinu nižší pravděpodobnost, že “něco chytí”, než sportovci, kteří vitamín C nesuplementují.

Vitamín D

Určitě bychom neměli zapomínat ani na vitamín D. Vitamín D je jedním z nejčastěji deficitních vitamínů u celé populace. Až polovina lidí trpí jeho nedostatkem.

Riziko je zejména v zimních měsících, kdy Slunce není tolik silné a jeho vznik v kůži se tak snižuje.

Suplementace vitamínu D může snížit riziko vzniku onemocnění a ulehčit jeho průběh.

Zinek

Zinek se v těle podílí na celé řadě klíčových rolí mezi které patří také imunita.

Zinek je efektivní i pokud jsme již nemocní. Vysoké dávky zinku do 24 hodin od prvních symptomů mohou zkrátit dobu trvání nachlazení až o 4 dny.

Co si z toho vzít?

Suplementace vitamínů může vypadat jako skvělá a rychlá cesta, jak posílit imunitu. Avšak jedná se pouze o malou součást skládanky. Bez úpravy životního stylu se neobejdeme.

Zhubnout. Nabrat.
Být zase fit.
S profíkem to zvládnete.

Jaký je váš přístup ke zdravému životnímu stylu?

Zdravý životní styl není pouze o výživě nebo sportu, je o souhře několika faktorů, pojďme spolu zjistit, jak na to.

Mohlo by vás zajímat