Je pivo po cvičení velký hřích?

5. 10. 2021

Poctivě makáte, ale zároveň si nemůžete odepřít pivo? To vás určitě napadla otázka, zda to může zhatit veškerý progres – ať se jedná o hubnutí nebo růst svalů.

Není problém nalézt články, které označují pivo jako nejlepší potréninkový nápoj. Stejně tak ale je řada odborníků, kteří radí jakýkoli alkohol po cvičení vynechat.

Kde je pravda?

Neexistuje jednoduchá odpověď. Výživa je velmi komplexní a na věc se musíme dívat z více stran. Bližší pohled přináší nová studie, kterou si v článku rozebereme.

Je pivo zdravé?

Než si zodpovíme otázku, zda je pivo vhodné po tréninku, podíváme se na zoubek jeho efektu na lidské zdraví.

Překvapivě – ano, pivo může být zdravé. Obsahuje řadu látek, které mohou mít blahodárný vliv na organismus. Mezi tyto látky patří především fenolické látky, což jsou antioxidanty a mohou působit protizánětlivě.

Dále jsou v pivu obsaženy melanoidní substance. Ty vznikají reakcí cukrů a aminokyselin při výrobě piva a dávají mu tmavou barvu. Melanoidy se v těle chovají jako antioxidanty a prebiotika. A ve kterém pivu je jich nejvíce? Jednoduše, čím tmavší, tím vyšší koncentrace těchto látek v pivu je.

Stále obsahuje alkohol

Přesto, že pivo obsahuje i zdraví prospěšné látky, je zde i stinná stránka. Alkohol je jed, a to v každém množství. Jeho pravidelná konzumace je spojena s řadou různých nádorových onemocnění a samozřejmě jaterní cirhózou.

A jak ovlivňuje pivo regeneraci?

Již zmíněny přehled studií analyzoval celkem 16 studií. Tyto studie zkoumaly efekt konzumace piva na řadu parametrů popisující regeneraci, růst svalové hmoty a adaptaci na trénink.

Výsledky

  • Střídmá konzumace piva neovlivnila sílu ani tělesnou kompozici
  • Pivo před tréninkem zhoršilo rovnováhu a schopnost rychle reagovat
  • Lepší rehydratace byla popsána u piva s nízkým obsahem alkoholu (<4%) než u těch s vyšším
  • Přidání soli do piva zlepšilo rehydrataci snížením ztráty tekutin.
  • Pivo s vysokým obsahem fenolických látek může chránit před respiračním onemocněním po těžkém tréninku

Pivo a růst svalové hmoty

Růst svalů může být pravidelnou konzumací piva ovlivněn. V jiném přehledu studií vedlo pivo po silovém tréninku ke snížení hladiny testosteronu a zvýšení kortizolu. Co je ale hlavní – došlo také ke snížení “Muscle protein synthesis” neboli syntézy svalových vláken.

Nedošlo ale k ovlivnění síly, fyzické zdatnosti ani svalové bolesti.

Kolik piva můžu vypít?

Výsledky studií jsou převážně u konzumace omezeného množství piva. Jedná se většinou o 500 ml. Pokud bude příjem piva vyšší, dá se předpokládat také mnohem horší efekt na regeneraci i růst svalové hmoty.

Nesmíme také opomíjet velkou kalorickou hodnotu piva. Jedno velké pivo má až 250 kalorií. Tím se můžeme jednoduše dostat do kalorického nadbytku a přibírání. Pokud chceme hubnout, lehce si tím zhatíme kalorický deficit a váha bude stát na místě.

Co si z toho vzít?

Pivo může být po tréninku skvělým osvěžením, ale není tou nejlepší volbou.

I přesto, že pivo může mít zdravotní benefity, jeho pravidelná konzumace není ideální. Jeho pití po tréninku vaši snahu nezhatí, ale ani významně neprospěje.

Pokud si i přesto chcete pivko dopřát, volte spíše to s menším obsahem alkoholu. A především volte střídmé množství.

Při redukční dietě nezapomínejte pivo započítat do příjmu a dle toho přizpůsobit váš jídelníček.

Zhubnout. Nabrat.
Být zase fit.
S profíkem to zvládnete.

Jaký je váš přístup ke zdravému životnímu stylu?

Zdravý životní styl není pouze o výživě nebo sportu, je o souhře několika faktorů, pojďme spolu zjistit, jak na to.

Mohlo by vás zajímat