Veganská strava – výhody a rizika

29. 9. 2021

Není sporu o tom, že rostlinné potraviny by v jídelníčku neměly chybět

Řada studií ukazuje, že lidé, kteří konzumují více ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin jsou obecně zdravější a žijí déle.  

Přirozeně, jako u všeho, se i zde najdou lidé, kteří budou zarytě tvrdit, že rostlinná strava je plná antinutričních a jiných pro lidský organismus škodlivých látek. 

Naopak se čím dál více projevují také proponenti z druhé skupiny. Ti tvrdí, že jedinou zdravou cestou stravování je vegetariánství nebo vegantsví. Je tomu opravdu tak? Je nejlepší cestou vzdát se masa, případně všech živočišných produktů?

Níže naleznete odpověď.

Výhody veganství

Ovoce i zelenina poskytuje tělu řadu důležitých látek. Nehovoříme zde jen o vitamínech a minerálních látek, ale také o tzv. fytonutrientech, které poskytují řadu zdravotních benefitů.

Příkladem může být sulforafan nebo antokyany – fytonutrienty obsaženy především v brokolici nebo borůvkách, které se mohou podílet na snížení rizika vzniku rakoviny. Většina těchto živin není na obalech potravin uvedena a není ani součástí běžných multivitamínových doplňků stravy.

Druhou avšak ne méně důležitou látkou je vláknina. Hlavním zdrojem vlákniny ve stravě není jen ovoce a zelenina, ale především celozrnné obiloviny (celozrnné těstoviny, celozrnné nebo žitné pečivo, hnědá rýže atp) a luštěniny.

Její pozitivní efekt je znám dlouho. Pozitivně ovlivňuje zdraví našich střev, bakteriální osídlení a funkci střev. Podílí se také na udržení správné hladiny cholesterolu a zpomaluje uvolnění glukózy do krve po jídle.

Nevýhody POUZE rostlinné stravy

Zdravá a vyvážená strava se neobejde bez rostlinných potravin a měla by obsahovat velké množství ovoce, zeleniny i celozrnných obilovin.

To ale neznamená, že pokud bude můj jídelníček založen pouze na těchto potravinách, budu jíst super zdravě. Taková strava není vhodná zejména, když nám jde o hubnutí nebo růst svalové hmoty.

Veganská strava není ideální pokud chceme přibrat svalovou hmotu

Například přibírání svalové hmoty na veganské dietě je mnohem obtížnější než u všežravců. A to z důvodu, že rostlinné potraviny obsahují menší množství proteinů a zároveň je jejich kvalita pro tělo hůře využitelná. Tento jev částečně vysvětluje, proč je ze studií patrné, že všežravci mají vyšší množství svalové hmoty než vegetariáni a vegani.

Samozřejmě s  tímto problémem jde bojovat správným výběrem potravin a sestavením jídelníčku, nebo případným obohacením suplementy. Zařazení rostlinného proteinu může tělu efektivně dodat dostatečné množství bílkovin relativně jednoduše.

Chcete ve svém jídelníčku omezit živočišné potraviny a nevíte jak na to? Nechce si sestavit jídelníček na míru, aby vám ve stravě nic nechybělo – Chci jídelníček na míru

Je zde riziko nedostatku některých živin

Ze studií je patrný i další problém – vegani mají vyšší riziko nedostatku některých minerálních látek či vitamínů – jsou to například zinek, železo, vitamín B12, omega 3 mastné kyseliny, vápník a některé další. Správně sestavená veganská strava může obsahovat všechny potřebné látky (kromě vitamínu B12), je to ale značně obtížný úkol, který vyžaduje zkušenosti a znalosti.

Živočišné potraviny mohou tento problém vyřešit

Druhou variantou, jak mít v jídelníčku dostatek bílkovin a klíčových živin je relativně jednoduchý: Občas si dát maso, mléčné výrobky, mořské plody či vejce.

I když se o tom moc nemluví, maso je skvělým zdrojem nejen bílkovin. Obsahuje také řadu vitamínů a minerálních látek, které rostlinám chybí. Rostliny navíc často obsahují tzv. antinutriční látky, které vstřebávání minerální látek snižuje.

Vejce a mléko mají jednu společnou vlastnost. Obě jsou velmi často označovány za nezdravé, zejména mléko. O mléku se lze dočíst řada nesmyslů: Od zahleňování po to, že způsobuje zánět v těle. Výzkum avšak mluví jinak – “Pravidelná konzumace mléka a mléčných výrobků snižuje zánětlivý stav těla” a lze říct, že mléko více pomáhá než škodí.

Vejce jsou často spojovány s cholesterolem. Dříve se opravdu myslelo, že pravidelná konzumace vajec vede ke zvýšení cholesterolu v krvi, a tím zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění. Dnes, po řadě výzkumů a pokusů již víme, že vejce jsou super potravinou a jejich efekt na zvýšení cholesterolu v krvi není negativní.

Co si z toho vzít?

Žádný extrém není dobrý. Strava by měla obsahovat vše. Ideální se zdá být strava založena na rostlinných potravinách s pravidelným zařazováním živočišných produktů.

Zhubnout. Nabrat.
Být zase fit.
S profíkem to zvládnete.

Jaký je váš přístup ke zdravému životnímu stylu?

Zdravý životní styl není pouze o výživě nebo sportu, je o souhře několika faktorů, pojďme spolu zjistit, jak na to.

Mohlo by vás zajímat