7 nejčastějších chyb při hubnutí. Děláte je taky?

8. 3. 2022

Redukce tuku je velmi náročná a zdlouhavá cesta. Ještě těžší je výslednou hmotnost udržet a nepotkat se s Jo-Jo efektem. Pro úspěšné hubnutí často platí, že v jednoduchosti je krása a není třeba hledat zázračné diety a pilulky.

Tyto věci určitě nedělejte:

1. Zkoušení přísných diet

Všude kolem se to hemží řadou „zaručených“ diet, po kterých zhubnete napořád. A nejen to, každá z nich je prý „ta nejlepší“. Často jsou takové diety doplněny různými suplementy, které si musíte pořídit a málokdy stojí pár korun. Náhoda?

Pokud je vaším cílem dlouhodobé a hlavně zdravé hubnutí, určitě zapomeňte na jakoukoli drastickou dietu. Tudy cesta nepovede.

Jak to vyřešit?

Hubnout lze i s normálním jídlem bez nadměrného omezování. Základem je vytvoření kalorického deficitu. Opravdu není nutné z jídelníčku škrtat jednu potravinu za druhou. Skoro vše, co máte rádi, tam může zůstat (i když třeba v omezené míře).

Správně nastavený kalorický deficit povede k pomalé a dlouhodobé redukci tuku, která vydrží. Naučíte se postupně novým zvykům a díky tomu nedojde k Jo-Jo efektu.

2. Příliš velká očekávání

Stejně jako málokdo přibere 10 kilo za 14 dnů, nejde ani 10 kilo za 14 dnů zhubnout. I kdyby šlo, nebylo by to zdravé a už vůbec ne udržitelné.

Základem hubnutí je trpělivost. Věděli jste, že nejčastější důvod „konce diety“ je zastavení ručičky na váze? A je to škoda, protože tomu se vyhnout ani nejde – Více v článku: Co dělat, když se ručička na váze zastaví

Rychlé hubnutí slibuje například ketodieta – klidně i 5 kilo za týden. Otázka zní: 5 kilo čeho? Vody. Ano, nazačátku ketodiety shodíte především vodu a malou trošku tuku. Jakmile ketodietu ukončíte, voda se vrátí i s váhou zpět.

Hubnutí bude trvat vždy

Než začnete s hubnutím, musíte si v hlavě nastavit, že to nebude hned. Bude to trvat a váha nebude klesat neustále z týdne na týden. A pokud váha nebude týden klesat, nic se neděje. Pokračujte dle plánu a držte se jej jak jen to půjde. Nakonec výsledky budou a vy z toho budete mít o to větší radost.

3. Nastavení neměřitelných cílů

Před začátkem hubnutí je důležité dát si ty správné a motivační cíle.

„Chci zhubnout 30 kilo“ – to není dobrý cíl. Jak jej budeme měřit? Jak budeme vědět, že jsme na správné cestě? Ano, je to nějaký dlouhodobý cíl, kterého můžeme dosáhnout. Lepší ale je nastavit si krátkodobé a měřitelné cíle.

„3x týdně budu alespoň 30 minut cvičit“ – takový cíl si můžu hezky „odškrtnout“ a říct si „super, splněno“. Plnění menších cílů nám pomůže k dosažení cíle a zároveň bude motivovat.

Cíl musí být splnitelný. Pokud jsem vytížen v práci a doma s dětmi, nebudu si dávat za cíl cvičit každý den. To by v případě neúspěchu vedlo jen k frustraci a demotivaci. Stačí se držet reálného cíle – cvičit 3-4x týdně.

4. Nemám na to čas

Každý spěcháme. Do práce. Domů. Pro děti do kroužku. Zkrátka všude spěcháme a tak nemáme čas na nic jiného.

Je si třeba ale uvědomit, že zdraví máme jen jedno a 30 minut za den opravdu není mnoho. Ve finále vás zlepšení životního stylu může nabýt energií a vy se lépe soustředíte a pracujete rychleji.

Jak do života vmísit více pohybu?

Choďte více pěšky. Jezděte více na kole. Místo autem jeďte MHD. Místo eskalátoru/výtahu jděte po schodech.

Každý tento pohyb navíc se počítá a pomůže.

5. Zvládnu to sám

Během této dlouhé a náročné cestě narazíte na mnoho překážek. Budete mít pocit, že to nezvládnete, budete demotivovaní a můžete to třeba vzdát.

Je ideální mít někoho, kdo vás touto cestou provede, komu se můžete svěřit, kdo vám pomůže problém vyřešit a nakopne vás k dalšímu postupu.

Může to být rodina, přítel, kamarádi nebo třeba odborník na výživu. Rodina či přátelé pomohou po psychické stránce nejlépe. Odborník zase poradí, když se naskytne problém, který je třeba řešit.

6. Omezení přirozeného pohybu

Často se stává, že lidé za vidinou hubnutí začnou chodit pravidelně do posilovny. Potom se ale často stává, že omezí dřívější pohyb, který přirozeně dělali.

Třeba začnete jezdit do práce autem, protože potom jdou do fitka. Tím se ale ochudíte o hromadu vydané energie chůzí, kterou ve fitku nedoženete.

Abychom hubli, musíme spálit více energie než sníme. Ale cvičení ve fitku není jediný energetický výdej. Ve skutečnosti tvoří jen asi 5-10 % z celkových spálených kalorií. A víte co spálí více energie?

Pohyb za celý den. Ranní příprava do práce, cesta, aktivita v práci a odpoledne. Každý krok, každý schod, uklízení, vaření. Všechno to spaluje energii a v konečném důsledku více než samotné cvičení.

Proto tyto aktivity neomezujte. Začněte cvičit, ale předchozí aktivity se snažte udržet na normálu.

7. Zázračné pilulky a prášky na hubnutí

Hubnutí bude vždy o kalorickém deficitu. Musíte zkrátka spálit více energie než sníme.

V současné době neexistuje žádný doplněk stravy, který by spálil energii za vás. Vždy to musíte udělat vy sami.

Peníze raději investujte do nutričního terapeuta, který vám v cestě pomůže. Efekt bude nesrovnatelný.

Co si z toho vzít?

Vytoužené postavy nedosáhnete hned a nebude to zadarmo. Při hubnutí narazíte na řadu překážek, které budete muset překonat. Nejlepší je si najít parťáka, který vám v cestě pomůže a poradí, když si nevíte rady. Nevěřte reklamách o zaručených dietách, ty vás jedině poškodí a i když shodíte pár kil, brzo je budete mít zpět.

Zhubnout. Nabrat.
Být zase fit.
S profíkem to zvládnete.

Jaký je váš přístup ke zdravému životnímu stylu?

Zdravý životní styl není pouze o výživě nebo sportu, je o souhře několika faktorů, pojďme spolu zjistit, jak na to.

Mohlo by vás zajímat