7 tipů jak na hubnutí břicha. Spolehlivě a bez mýtů.

11. 5. 2023

Cvičíte denně břišní svalstvo za vidinou letní formy? Redukce břišního tuku je věčným bojem mnoha lidí, kteří touží po vytvarovaném a vyrýsovaném sixpacku.

Břišní tuk není ale pouze estetickou překážkou. Ze studií je patrné, že vyšší obvod pasu (tedy vyšší procento tuku v oblasti břicha) vede k vyššímu riziku vzniku civilizačních onemocnění. 

V případě úspěšné redukce tuku v oblasti břicha nebude benefit jen estetika, ale také vaše zdraví a v mnoha případech také sebevědomí. 

V článku naleznete tipy a triky, jak dlouhodobě a úspěšně spalovat břišní tuk a také mýty, které se s tímto tématem často pojí.

 

Cvičení břicha vám pekáč nezaručí

Cvičení břišních svalů je většinou první věc, kterou lidé za účelem hubnutí břicha dělají. Ve většině případů je to ale zbytečné (z pohledu estetiky).

Aby byly břišní svaly vyrýsované a viditelné, je nezbytné nejprve zredukovat tuk, který je překrývá.

Samotné cvičení břicha ovšem nemá přímý vliv na redukci tuku v oblasti břicha. Hlavní je uvědomit si, že cvičení určité partie nevede k redukci tuku v dané partii. Tedy cvičení břicha nevede k odbourávání tuku na břiše a cvičení zad nevede k redukci tuku na zádech atp.

Podkožní tuk si můžete představit jako vodu v bazéně. Při vypouštění vody z bazénu dochází k postupnému ústupu hladiny úměrně v celém bazénu. Podobně to funguje také s lidským tukem. Při redukci tuku dochází k postupnému odbourávání ze všech partií.

To, odkud se tuk spaluje rychleji a odkud pomaleji je dáno geneticky a nejsme schopni tento fakt ovlivnit ani stravou ani pohybem. Někdo první redukuje tuk na zádech, někdo na břiše a někdo na rukou. Klíčem je vytrvat, než dojde také na břišní tuk.

 

I cvičení na břicho má své benefity

Správné cviky na břicho a jejich provedení pozitivně ovlivní sílu břišních svalů a pevnost středu těla. Z toho můžeme čerpat v běžném životě a pravděpodobně to může také pomoci s bolestí spodních zad.

 

Spalování břišního tuku vyžaduje kalorický deficit

Ok, pokud tedy cvičení břicha k sixpacku nevede, tak co? Jak již bylo nastíněno, je nezbytné redukovat podkožní tuk v oblasti břicha.

Toho docílíme vhodně nastaveným jídelníčkem, který bude splňovat základní předpoklad hubnutí – kalorický deficit.

Jak nastavit kalorický deficit a úspěšně hubnout si můžete přečíst v článku: Kalorický deficit: Cesta k úspěšnému hubnutí

 

Neexistuje žádná speciální dieta pro redukci tuku na břiše

Ještě než se pustíme do tipů, jak snížit kalorický příjem a dostat se do kalorického deficitu.

V žádném případě neexistuje speciální dieta ani očista, která by vedla cíleně ke spalování tuku na břiše. Jak už bylo řečeno, vždy se bude podkožní tuk odbourávat z celého těla postupně.

 

 

Jak by měl vypadat jídelníček na hubnutí břicha?

Strava jde ruku v ruce i se správným pohybovým nastavením. Upravení jídelníčku sníží kalorický příjem a adekvátně nastavený tréninkový plán zvýší kalorický výdej.

Cvičební plán by měl obsahovat silové prvky, při kterých dojde k systematickému procvičení celého těla. Dále je vhodné plán obohatit o kardio cvičení jako je běh či jízda na kole.

A konečně k tomu nejdůležitějšímu a tím je strava.

 

1. Hlídejte si příjem bílkovin

Bílkoviny hrají nepostradatelnou roli nejen při hubnutí, ale také obecně ve zdravém životním stylu.

Vyšší příjem bílkovin v jídelníčku je spojen také s nižším procentem tělesného tuku. Bílkoviny totiž snižují chutě na sladké a zvyšují pocit sytosti po jídle.

Bílkoviny by měly být obsaženy v každém denním chodu včetně svačinek. Zaměřte se na kvalitní libové maso, ryby, mléčné produkty, vejce či tofu a luštěnin.

Kde se bílkoviny nachází? To se dozvíte v článku: Nejlepší zdroje bílkovin. Které to jsou?

 

2. Omezte tekuté kalorie

Tekuté kalorie jsou nepřítelem číslo jedna u každé redukční diety. Proč? Protože tekuté kalorie narozdíl od těch “pevných” nezasytí. Často v sobě ale skrývají nemalé množství energie.

Jako příklad můžeme uvést třeba kávu s mlékem, sladké nápoje či alkohol nebo ovocné šťávy. Nemusí se to zdát, ale šálek kávy s přidaným mlékem může dost jednoduše navýšit příjem více, než by bylo žádoucí a tím zpomalit hubnutí.

Nejhorší volbou je alkohol, který nejen že je bohatým zdrojem energie, ale také podporuje chuť k jídlu a tím nadále zvyšuje kalorický příjem.

Vice tipů na instagramu @nutrim.cz

 

3. Vsaďte na vlákninu a velký objem stravy

Objem stravy má zásadní vliv na pocit sytosti po jídle. Základem stravy při hubnutí břicha (a obecně při každé redukční dietě) by měly být vysoce objemové potraviny s nízkou kalorickou denzitou, které zasytí na delší dobu.

Naopak omezte vysoce průmyslově zpracované suroviny, které jsou kaloricky bohaté a velmi chutné. Tím podporují přejídání a zvýšení kalorického příjmu.

Spolu s tím se pojí také důležitost vlákniny. Vláknina je nestravitelná složka rostlin, která zpomaluje vyprazdňování žaludku a podporuje pocit sytosti.

Mimo to má i řadu další benefitů – snižuje riziko vzniku cukrovky a nebo rakoviny tlustého střeva. Skvělé zdroje vlákniny jsou luštěniny, celozrnné potraviny jako pečivo či těstoviny, chia semínka, mandle a samozřejmě ovoce a zelenina.

 

4. Kvalitní a dlouhý spánek

Spánek řada lidí podceňuje a zlehčuje. Nezřídka se setkávám s tím, že prý je spánek ztráta času.

Nejde ale jen o délku spánku, která by měla být mezi 7-9 hodinami denně. Jde také o jeho kvalitu. Nekvalitní a nebo krátký spánek je spojen s vyšším procentem tělesného tuku, zvyšuje chuť na jídlo i na sladké a zpomaluje tak hubnutí.

Tipy na zdravý a kvalitní spánek najdete v článku zde: Co dělat, když nemůžu spát: 10 tipů pro kvalitní spánek

 

5. Dbejte na pitný režim

Dostatečný příjem neslazených tekutin (zejména vody) je spojen s nižším energetickým příjmem v průběhu dne. Ze studií vychází, že vypití sklenice vody před jídlem snižuje pocit hladu po daném jídle.

Mít tedy sklenici vody stále po ruce a doplňovat tekutiny je jednou z možností, jak podpořit sytost a snížit chutě k jídlu.

 

6. Vyrovnejte se se stresem

Stres je v dnešním světe neustále. Máme stres neustále v práci a někdy i doma. Chronický stres zvyšuje vyplavování kortizolu (stresového hormonu), který může mimo jiné také zvyšovat chuť k jídlu.

Samozřejmě nelze mávnutím hůlky stres ze života odstranit. Lze se ale naučit se stresem pracovat a vyrovnat se s ním. Najděte si činnosti, při kterých vaše hlava vypne a vy nemyslíte na žádné problémy. Ideální je sport, jóga, chůze v lese nebo třeba vaření či čtení.

 

7. Ke každému jídlu ovoce nebo zeleninu

Ovoce a zelenina patří k nízkoenergetickým potravinám, které zvýší sytost jídla a navíc obsahují zdraví prospěšné látky.

Ideální je mít ke každému jídlu porci ovoce nebo zeleniny. 1 porce představuje cca 100 g ovoce nebo 150 g zeleniny.

 

Co si z toho vzít?

Mordování se cviky na břicho nepovede k jeho vyrýsování. Základem je redukce tělesného tuku, který břišní svaly překrývá.

Úspěšné hubnutí tuku na břiše lze dosáhnout jen správně nastaveným jídelníčkem, který vás dostane do kalorického deficitu. Tím se začne odbourávat také tuk na břiše a svaly se najednou budou rýsovat.

Vaše strava by měla obsahovat dostatek bílkovin a vlákniny, což zvýší sytost a sníží kalorický příjem. Dostatečný a kvalitní spánek spolu se zvládáním stresu nadále podpoří hubnutí. 

Svou důležitou roli hraje také dostatečný pitný režim a příjem ovoce a zeleniny během dne.

Zhubnout. Nabrat.
Být zase fit.
S profíkem to zvládnete.

Jaký je váš přístup ke zdravému životnímu stylu?

Zdravý životní styl není pouze o výživě nebo sportu, je o souhře několika faktorů, pojďme spolu zjistit, jak na to.

Mohlo by vás zajímat