V posledním desetiletí se neustále zvyšuje množství lidí zajímajících se o své zdraví a zdravý životní styl. Chceme dobře vypadat, a tak se snažíme sportovat nebo omezovat v jídle. S rostoucí poptávkou se roztrhl pytel s různými „odborníky“, kteří Vám slibují pomoc při změně Vašeho životního stylu. Mezi těmi všemi odborníky jsou lidé, kteří vám fundovaně poradí, ale také ti, kteří vám za nemalé peníze doporučí různé zázračné přípravky slibující například hubnutí „bez práce“.

Podle čeho se tedy řídit při hledání pomoci?

Výživový poradce

Výživové poradenství patří v České republice k živnosti volné a živnostenské oprávnění je možné získat i bez jakékoli kvalifikace. Výživový poradce tedy nemusí splňovat žádná kritéria. V lepším případě výživoví poradci alespoň absolvují kurz. Avšak kvalita jednotlivých kurzů se od sebe může výrazně měnit, například kurzy s akreditací MŠMT obsahují cca 150 hodin výuky, jsou ale i kurzy, které probíhají pouze přes internet. Výživový poradce se může skrývat i pod názvy jako „nutriční poradce“, „výživový specialista“ a další.

Nutriční terapeut

Nutriční terapeut je zdravotnické povolání, které mohou vykonávat pouze absolventi tříletého (pětiletého v případě Mgr. studia Nutriční specialista) studia oboru Nutriční terapeut na vysoké škole nebo vyšší odborné škole. Absolventi uvedeného studia nabyli komplexní znalosti o lidském těle, mohou sestavovat nutriční plány pro osoby jak zdravé, tak i pro osoby se zdravotními problémy.

Samozřejmě ani vysokoškolské vzdělání Vám kvalitní péči nezaručí, stejně tak jako se mezi výživovými poradci nachází i kvalitně vzdělaní lidé, kteří dokáží odborně poradit.